Şiatsu parmakla bastırmak anlamına gelir. Bir enerji dengeleme yöntemi olduğu için bir tür çigongdur. Japonya’da yirminci yüzyılın başında, o zamana kadar uygulanagelen elle tedavi yöntemlerinin bir sentezi olarak doğmuş ve tıp alanında kullanılmaya başlanmıştır. Çin kökenli akupresörden ve anma masajından etkilenmiş, daha sonra bünyesine iskelet ve otonom sinir sistemi ile iç organ işlevlerini vurgulayan modern bir sağaltım yöntemini de almıştır. İnsanı çok yönlü ele alır, bedenin kendini iyileştirme olanaklarını harekete geçirerek bozulan dengeleri yeniden kurmaya ve olası hastalık nedenlerini ortadan kaldırmaya yarar.

Enerji tıbbının anlayışına göre hastalığın ilk belirtileri, bedende bulunan yaşam enerjisinin çeşitli nedenlerle yer yer azalması, yer yer de artması ile ortaya çıkar. Bu dengesizlik bedenin fiziksel ve kimyasal niteliklerine de yansıyarak kas gerginliği, asit birikmesi ve hormonal dengesizlik gibi sonuçlar doğurur. Şiatsu birçok Uzakdoğu kökenli sağaltım yöntemi gibi enerjinin dağılımındaki dengesizliği gidermeyi amaçlar. İki kişinin bir güven bağıyla iletişim kurduğu şiatsu uygulamasında yaşam enerjisi hatlarının ve akupunktur noktalarının üstüne çeşitli biçimlerde basılır, uzuvlar esnetilir, eklemler çalıştırılır vb. girişimlerde bulunulur.

Hangi Amaçlarla Çalışılır?

Kolaylıkla öğrenilebilmesi ve evlerde de uygulanabilmesi sayesinde şiatsu çok kişiye ulaşabilir. Şiatsu, canlılar arasındaki iletişimi gerektiği zaman yeniden kurabilen ya da iyileştiren bir köprüdür, dokunmaya yöneliktir. Tanı koyma, iyileştirme ve sağlık koruma amaçlarıyla kullanılır. Uzakdoğulu ve batılı ülkelerde bu amaçlar doğrultusunda çalışan okulları ve klinikleri vardır. Şiatsu bize beden dilini ve güveni öğretmesi açısından eşsiz bir olanaktır.

Sağlığa Yararları

Şiatsu hafiflik, huzur ve dinçlik verir; kas dokusunun esnekliğini arttırarak kas sertliklerini giderir, baş ve sırt ağrılarını ve ağırlık hissini geçirir; zihni berraklaştırır, düşünmeyi hızlandırır, deriyi dinçleştirir, kan ve lenf akışını kuvvetlendirir, iç salgı bezleri ve iç organların çalışmalarını düzenler, kas sertliklerini, iskelet sistemindeki kusurları ve stresin etkilerini giderir, sindirim sistemi sorunlarına, romatizma ve kireçlenme benzeri eklem rahatsızlıklarına karşı etkilidir, sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, uykuyu iyileştirir, bazı cinsel ve ruhsal sorunları çözümler.

Şiatsu Ders Saatleri

Zen Şiatsu
Cumartesi  11:30 – 14:00


Randevu veya bilgi için arayın

+90 252 363 04 34

ya da
iletişim bilgilerinizi bırakın biz sizi arayalım.