Düzenli egzersiz, sağlıklı ve uzun yaşam reçetesinin olmazsa olmaz kalemlerinden biridir. Ama hangi egzersiz ve nasıl?

İdeal vücuttan bahsediyorsak, tartının üstünde gördüğünüz rakamı unutun. Vücudunuzda ne kadar yağ olduğunu da unutun. Ne kadar kasınız var? Ağırlık egzersizleri

Peki kaslarınızı etkin düzeyde kullanabiliyor musunuz? Fit misiniz? Aerobik egzersiz…

Yıllar geçtikçe baş öne düşüyor, kambur çıkıyor, yürüme bozuluyor… Esneklik ve denge egzersizleri…

Yürümek çok faydalıdır ancak sadece yürümekle olmaz. Etkin bir egzersiz planının 4 temel egzersiz tipini içermesi gerekir; Ağırlık, aerobik, esneklik ve denge.

En çok kilo verme arzusu coştuğunda akla gelir egzersiz yapmak ve buradaki amaç enerji harcamasını artırmaktır. Vücutta en çok enerji harcayan doku kaslar. Eğer kas kitlenizi yeterli düzeye çıkarır ve korursanız, istirahat sırasında bile harcadığınız enerji miktarı daha fazla olur. Bir de kaslarınıza etkin egzersiz yaptırırsanız, enerji harcamasını daha da artırırsınız.

Fit olmak nedir? Güzel bir kıyafetin içinde ince görünmek midir fit olmak?

Fit olmak, kalp, akciğer ve damarların dokulara yeterli oksijen sunabilme ve dokuların bunu kullanabilme yeteneğidir. Fitlik düzeyindeki artış, güç, dayanıklılık, hız, denge ve koordinasyon kapasitesinde artışı sağlar.

Zayıf ama hiç egzersiz yapmayıp fit olmayan bir kişi ile, kilolu ama fit olan bir kişiyi kalp damar hastalığına bağlı ölüm riski açısından kıyasladığımızda, kilolu ama fit olan kişi daha sağlıklı görünüyor.

Düzenli egzersizin on faydası

  1. Şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kalp sağlığı, karaciğer yağlanması, kemik erimesi ve birçok hastalıklardan korunma.
  2. Beyin sağlığı; kesikin hafıza, Demans ve Alzheimer hastalığından korunma.

  3. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi.

  4. Kilo kontrolü.

  5. Özgüven.

  6. Dik, düzgün duruş.

  7. Kaliteli uyku.

  8. Stres yönetimi.

  9. Enerji ve mutluluk.

  10. Uzun yaşam.

Keyif almadığınız hiçbirşey sürdürülebilir değildir.

Yürümek, koşmak, bisiklete binmek, pilates, yoga, crossfit, Thi-Chi Chuan, zumba, ağırlık egzersizleri… Hangileri size yakın geliyor…

Doktorunuzun direktifleri ile egzersiz eğitmeni; kas kitlesi, aerobik düzey, kuvvet ve eklem muayenesi sonrasında size özel bir egzersiz reçetesi hazırlar, size eşlik eder, motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olur ve artan kapasitenize paralel olarak aralıklarla reçetenizi günceller.

Artık daha fazla ertelemeyin, gelin egzersiz reçetenizi birlikte hazırlayalım…

Sağlıklı, mutlu ve aşk dolu günler dilerim.

Dr. Halil Ertürk
İç hastalıkları uzmanı