• Sağlıklı Beslenme
  • Zayıflama / Kilo Verme
  • Kilo Alma
  • Kilo Kontrolü
  • Gebelikte Beslenme
  • Emzirme Döneminde Beslenme
  • Sporcu Beslenmesi
  • Yeme Bozukluklarında Beslenme
  • İnsülin Direnci ve Şeker Kontrolü
  • Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz
  • Kronik Hastalıklarda Beslenme

Randevu veya bilgi için arayın

+90 252 363 04 34

ya da
iletişim bilgilerinizi bırakın biz sizi arayalım.

Diyet dediğimiz zaman birçok kişinin aklına keyif almadan yenen yemek gelir ve altı aydan uzun süre belirli bir diyete devam etme oranı %1’in altında.

Ancak diyet, latince bir kelimedir ve sadece beslenme değil bütün yaşam tarzını içeren “hayat yolu” anlamına gelir.

Sağlıklı beslenme ise; sağlığı korumak ve geliştirmek için vücudun ihtiyacı olan besinleri doğru oranlarda, yeterli miktarda, uygun hazırlama teknikleri ve uygun zamanlarda almayı kapsayan bir davranıştır.

Vücudun sağlıklı çalışabilmesi için günlük enerji gereksinimini karşılayacak kadar besin tüketmelisiniz. Vücut kompozisyonu ölçümü yapan DEXA, BOD-POD gibi cihazlar veya indirek kalorimetre ölçümü ile bazal enerji harcamanızı ve fiziksel aktivite düzeyinize göre de günlük enerji ihtiyacınızı hesaplayabiliriz.

Tek tip beslenme yerine, bütün besin gruplarından yeterli miktarda tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Rengarenk beslenme kavramı da buradan gelir.

Yaş, cinsiyet, meslek gibi durumlara göre değişebilmekle birlikte genellikle günlük kalori ihtiyacımızın %55’ini karbonhidratlardan, %30’unu yağlardan, %15’ini proteinden alınması önerilir.

Eşlik eden kalp yetersizliği, böbrek hastalığı, karaciğer sirozu ve prostat büyümesi gibi hastalıklar olmadığı takdirde ortalama bir erişkinin günlük 2-3 lt su içmesi önerilir. Sıcak hava koşullarında bu miktarın daha da artırılması gerekir.

Teknolojik gelişmelerin artışına yanıt olarak azalan fiziksel aktiviteden dolayı enerji alımı ve harcama dengesini de sağlamalısınız.

Doğru besinleri tercih ederken yetiştirilme, hazırlanma yöntemleri de önem kazanıyor.

Meyve ve sebzeler iyi temizlenmeli, mümkün oldukça taze ve doğal halinde tüketilmeli.

Özellikle şeker ve beyaz un içeren işlenmiş gıdalardan kaçınmak gerekiyor.
Şeker denildiği zaman, reçel, bal, pekmez, meyve suyu, kola, alkol, çikolata gibi şeker içeren her şey,
Beyaz un denildiği zaman, ekmek, simit, kek, poğaça, börek, pasta, kek, kurabiye gibi beyaz un içeren her şey akla gelmeli.

Gıda mühendisleri beyin biyokimyasını çok iyi biliyor, modern teknolojiyi de kullanarak, tokluk hissi oluşturmayan ve bağımlılık yapma özelliği olan çekici ürünler ortaya çıkarıyorlar. Ayrıca bir çok hazır gıda içindeki koruyucu, renk verici ve tatlandırıcı maddeler de hazır ürünler yerine kendi hazırladığınız besinleri tercih etmeniz için diğer sebepleri oluşturuyor.

Bazen aç olduğunuz için değil de, susuz, öfkeli, yalnız veya yorgun olduğunuz için de güçlü yeme arzusu hissedebilirsiniz. Burada, düzenli öğün saatlerinizin olması, protein ağırlıklı bir kahvaltı, yeterli su tüketimi, açlık hissi geldiğinde meraklı olmak (neden yemek istiyorum?) ve farkındalığı korumak faydalı bir çözüm olacaktır.

Sağlıklı, mutlu ve aşk dolu günler dileriz.

Maksimum Yaşam için yeterli miktarda enerji içeren, size ilaç olacak, keyif verecek beslenme planına ihtiyacınız var. Size özel ideal planı gelin birlikte hazırlayalım.