Hakan Onum
İçsel Sanatlar Uzmanı
Çigong, Taici Çüen ve Şiatsu Eğitmeni

İstanbul Alman Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu.

Çalışma hayatına endüstri mühendisliği ile başladı; kısa bir süre sonra ilgisini Uzak Doğu, özellikle Çin kökenli öğreti ve sağlık bilimlerine ve Şamanlık, Vedacılık, Daoculuk, Budacılık, Amerikan yerlilerinin yaklaşımları gibi köklü ruhsal geleneklere kaydırdı. Bu alanlardaki kuram bilgisi ve deneyimlerini yaşamın çok daha kapsamlı bir paradigmasını sunan kuantum fiziği, kaos kuramı, yeni biyoloji (morfik rezonans, morfogenetik alanlar), yeşil düşünce, derin ekoloji, yaşam merkezcilik (Robert Lanza) gibi yaklaşımlarla harmanladı.

Yerli ve yabancı öğretmenlerle çalıştı. 1995 yılında Okyanus Yayıncılık’tan Çin Masalları çevirisi, 2004 yılının Ekim ayında Yol Yayınları’ndan ‘EJDERİ UYANDIRMAK, Çigong, Bir Canlılık Bilimi’ adı altında çigong üzerine kitabı yayınlandı. Yurt içinde çeşitli illerde ve kurumlarda, yurt dışında Bulgaristan (Borovetz) ve Almanya’da (Horn Bad-Meinberg) ders verdi.

Vadi Ruhu Çigong Okulu adı altında 1989 yılından beri taici çüen, 1990 yılından beri Zen şiatsu ve 1999 yılından beri de çigong eğitimi vermekte, çigongu sağlığı korumada olduğu kadar hastalıkların iyileştirilmesi (can yetkinleştirme terapisi) alanında da kullanmakta, feng şui ve I Cing danışmanlığı yapmaktadır.